25 Eylül 2016 Pazar

KÖTÜ GÜNLERİN BİRİNDE


Payıma düşen utanç diye yazmaya başladım bunu gündüz, oradayım ve nereye gidileceği belli değil, mesele kitap değil, henüz bitmedi kitap, ismi,kapak deseni, gripin ile masa örtüsünün uyumu, gereksiz ahenk, gece bir seylere kötü kötü gülmemiz, ben buradan sürdürürüm 7000 kisiye yazıyor gibi, bahçeye koyduğum kahverengi sehpa, küçük kırmızı kalpler biraktigim , bu da değil ve ama tam da bu, bu, bir ikindi oturmasına toplanan güzellik,

Herşeyin yerine bunları yazmak, yalnızlık kaç kişi, herkes sahiplenir, ismi güzel, begendin, öyleyse sen de yalnizsin ama şehirli romanların yine de soğukluğu ve bunu begenen aslında neyi begenmistir ve nedir begenme?

Kenarda rüzgar, otomobil uğultusu, uzak bir ağacın saldırısına hayran olmak, gripinler hazır ve ,

Yalnızlar kendilerinden biz yalnızlar diye bahsetmez, kimse bunu paylaşmak istemez, biz yalnızlar yok, herkes gizlice sessizce ona dahil olur, kötü bir ceket gibi taşınır o, atılsa da atıldığı hatırda kalır tam atılmaz zaten,

Virgül

Kendimizi seninle kandirirsak sen de bizi kandırır bize hayaller verirsin, içimizden biri yalnızlık , ikimizden biri yalnızlıktır. İmlaya gösterilen itinadır yalnızlık burada.
Kitabın başındaki mektubu anladım. Uzun yeşil serin bir ovaya bakıp bir tepeden nefes alırsın, manzarayı içine cekersin. O mektup budur ve manzara sana cevap vermez. Ölüye yazılmıştır mektup ve muhatap cevap vermeyen hareketsiz bir ova gibi seni özgürleştirir, ölü, istedigin haliyle ve sana cevap vermeyecek ama sözlerini duyup anladığını hissettirecek şekilde donmustur zihninde. Bu senin yazının makul kıldığı deliligindir, rahat ol, yaz, nasılsa cevap gelmeyecek ve sen yazarak o ölü borges'e bir şeyler katacaksin .

En güzeli bir romanı yazmaya başlamak olan yalnızlık
Hayali konuşmaların hep ilk haliyle sende kaldığı yalnızlık
Kötü bir gündü ve sadece kendimize gülebildik. Böyleyken bile o kahkalarin bir yerinde kitabın adı ve yalnızlık ve yazı bizi yutmaya çalışan canavarı yutmaya başlamamız gerektiğini söylüyordu.
Ben bir yerinden o canavarı yutmaya başlayarak canavara dönüştüğümü biliyorum. Bunu okuyan her kimse artık bunu o da biliyor.

Nokta

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder